Transakcje internetowe

Jak podaje agencja Reuters, organizacja Gartner Group opublikowała raport, w którym ostrzega, że w ciągu kolejnych dwóch lat, użytkownicy dokonujący za pośrednictwem Internetu transakcji finansowych, będą narażeni na szczególnie duże zagrożenia ze strony cyber-złodziei.

Według przedstawicieli Gartner Group, kombinacja niedoskonałego wciąż prawa oraz rosnących możliwości ataku, powodują, że łupem złodziei paść może wiele milionów dolarów.

Raport opisuje także same techniki ataku, które raczej będą opierać się na dokonywaniu niewielkich przelewów (sięgających kilku dolarów) z kont milionów ofiar. Spowoduje to jednocześnie duże utrudnienia w wykryciu samego przestępstwa. Propozycje co do zapobiegania problemom sprowadzają się do szczegółowego nadzorowania przez klientów wszystkich transakcji dotyczących ich kont bankowych. Jednocześnie raport radzi instalację ścian ogniowych na komputerach domowych oraz rezygnację z wykorzystywania sieci peer-to-peer (jak na przykład serwisy umożliwiające wymianę plikami muzycznymi).