Transakcjom online towarzyszy coraz więcej oszustw

Handel elektroniczny staję się coraz bardziej ryzykowny. Z każdym kolejnym dolarem zarobionym w internecie rośnie liczba ataków hakerskich na strony www.

Liczba oszustw Internetowych, kradzieży tożsamości i próby włamywania się na strony Internetowe rośnie nieproporcjonalnie szybciej niż rozwój handlu elektronicznego – wynika z raportu firmy VeriSign.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy 2003 r. wartość sprzedaży elektronicznej wyniosła 6,4 mld dol. – niemal o 59 proc. więcej niż przed rokiem (4 mld dol.). Liczba ataków hakerskich w tym samym czasie wzrosła aż o 176 proc. Dane te uwzględniają jedynie ataki zarejestrowane przez systemy bezpieczeństwa firm. Prawie 7 proc. wszystkich zamówień złożonych w okresie świątecznym nie zostało zrealizowanych dlatego, że sprzedawcy podejrzewali, iż w zamówieniu podano numery kradzionych kart kredytowych lub nieprawdziwe dane osobowe. – Pod względem zabezpieczeń firmy e-commerce są lepiej przygotowane niż kiedykolwiek. Wykorzystanie wszystkich możliwych zabezpieczeń do ograniczenia oszustw Internetowych zajmie jednak dużo czasu – powiedział Ken Silva, wiceprezes ds. bezpieczeństwa w VeriSign.

Jak uchronić się przed próbami włamań? VeriSign radzi monitorowanie systemów bezpieczeństwa przez 24 godziny na dobę. Do większości wirtualnych włamań i kradzieży dochodzi bowiem po godzinach pracy firm. Najwięcej przypadków działań hakerskich zanotowano w 2003 r. w USA. Pod względem oszustw Internetowych na liczbę transakcji online prym wiedzie Indonezja, Nigeria i Pakistan.

Źródło informacji: Gazeta.pl