Twórca PGP zaszyfruje VoIP

Phil Zimmerman, wynalazca popularnego systemu kryptograficznego Pretty Good Privacy (PGP), zaprezentuje wkrótce testową wersję oprogramowania do szyfrowania rozmów VoIP.

W odróżnieniu od PGP, nowe rozwiązanie nie będzie wykorzystywać infrastruktury opartej na kluczu publicznym. Wykorzystany zostanie algorytm uzgadniania kluczy Diffie’ego-Hellmana, co oznacza, że do każdego połączenia generowany będzie nowy klucz szyfrujący. Zimmerman zadba też o prosty mechanizm autentykacji rozmówców. Podstawą systemu o nieoficjalnej nazwie Zfone jest udostępniany w ramach licencji Open Source program-klient Shtoom VoIP. Prace nad nową technologią ochrony telefonii internetowej przed podsłuchem są jednak jeszcze na wczesnym stadium – finalny, pozbawiony błędów produkt, będzie gotowy najprawdopodobniej w przyszłym roku.

Co ciekawe, Zfone nie jest pierwszym „podejściem” guru komputerowej kryptografii do telefonii VoIP. Zimmerman już 9 lat temu zaprezentował program PGPfone, który nie zdobył jednak popularności, bo możliwości telefonii internetowej na ówczesnym etapie rozwoju sieci były niewielkie.

Źródło: TechWorld