Twórcy wirusa Goner zatrzymani

W piątek policja aresztowała czwórkę Izraelskich uczniów, w wieku 15 i 16 lat, którzy odpowiedzialni są za stworzenie i wpuszczenie do sieci internet komputerowego robaka „Goner”, który rozprzestrzeniał się za pomocą poczty e-mail i juz od jego pierwszego ataku potrafił zainfekować 100 komputerów na całym świecie.

Aresztowani nastolatkowie to uczniowie szkoły średniej z południowego Nahariya z Izraelu. Opisywany robak od pierwszego uruchomienia, jako swój cel obrał komputery w Europie. Francja i Niemcy również zostały narażone na działanie tego wirusa komputerowego.

Amerykańska firma antywirusowa, potwierdziła, że od tamtego czasu otrzymała ponad 400 odnotowań prób ataku przez tego wirusa, a z dnia na dzień, ataki te mogą wzrosnąć nieubłagalnie.

Zwykle rozprzestrzeniający się wirus, pojawia się w komputerze ofiary w postaci załącznika do listu o następujących parametrach:

Temat: Hi

Treść:
When I saw this screen saver, I immediately thought
about you.
I am in harry, I promise you will love it!

Załącznik: gone.scr

Po uruchomieniu przez użytkownika pliku załącznika, robak pokazuje okienko dialogowe, a w tym czasie w tle dokonuje masowej wysyłki swoich kopii za pomocą poczty elektronicznej do wszystkich adresatów znajdujących się w książce adresowej sysytemu Windows.

Jak informuje Izraelska policja, o robaku wiedzieli już od tygodnia, niestety ograniczone dowody przedłużyły proces aresztowania podejrzanych. Dodają również, że jeden z zatrzymanych odpowiedzialny jest za stworzenie tego wirusa, natomiast reszcie zarzuca się, wprowadzenie go do sieci. Według Izraelskiego prawa, podejrzanym grozi od trzech do pięciu lat pozbawienia wolności.

Zobacz także:
– Goner – groźny virus