Unia promuje Open Source

Komisja Europejska opracowała dla członków rządów krajów Unii Europejskiej wytyczne dotyczące migracji systemów komputerowych na platformy o otwartym kodzie źródłowym.

Komisja przygotowała dokumenty dotyczące wymiany danych w administracji państw UE (akt IDA – Interchange of Data between Administrators). Część IDA stanowią wytyczne dla państw migrujących z systemu Windows na systemy o otwartym kodzie źródłowym (Open Source Migration Guidelines). Wytyczne dotyczą zarówno serwerów, jak i zwykłych komputerów biurkowych i przygotowano je na podstawie doświadczeń 9 państw europejskich, które wykorzystują już Linuksa.

Komisja Europejska nie ukrywa, że otwarte systemy są atrakcyjną alternatywą dla Windowsa, jednak kładzie nacisk na możliwość wymiany plików z oprogramowaniem działającym na platformie Microsoftu. Wśród najważniejszych elementów migracji, wskazówki wyliczają ustalenie przejrzystych celów wprowadzanych zmian, zapewnienie wsparcia technicznego i nacisk na poprawę jakości działania. Autorzy dokumentu radzą też, by transformacji nie rozpoczynać od obszarów kluczowych dla działalności administracji.

Tak poważne traktowanie systemów Open Source dowodzi, że nawet bogata Europa Zachodnia dostrzega oszczędności jakie może przynieść państwu Linux. Czekamy na chwilę, kiedy te zalety dostrzegą także nasi urzędnicy.

Źródło informacji: Vnunet