UOKiK bada podwyżkę usług ISDN

Zapewne większość z Was pamięta sprawę związaną z podwyżką opłat za usługę cyfrową ISDN aż o 50%. Obecni użytkownicy ISDN, skuszeni przez Telekomunikację możliwościami telefonii cyfrowej ISDN oraz promocjami, musieli najpierw wydać pieniądze na zakup odpowiednich telefonów, modemów i innych urządzeń, droższych od tych współpracujących z klasycznymi liniami analogowymi.

Teraz abonenci będą musieli korzystać z dużo droższych usług albo wyrzucić zakupione urządzenia – bowiem w przypadku rezygnacji z ISDN, sprzęt taki byłby bezużyteczny, gdyż nie działa z liniami analogowymi. Operatorzy konkurencyjni zaś nie oferują tej usługi w takim zasięgu jak TP SA, nie wszędzie jest więc możliwa zmiana operatora ISDN.

Co więcej, jak podaje Gazeta Wyborcza, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie antymonopolowe przeciw Telekomunikacji Polskiej w sprawie blisko 60 % podwyżki abonamentu dla osób korzystających z łączy cyfrowych ISDN.

ISDN (Integrated Services Digital Network) to cyfrowa sieć oferująca usługi zintegrowane, m.in. przesył głosu, danych i obrazu. Pozwala na szybki dostęp do internetu (nawet dwukrotnie szybszy niż zwykły modem), korzystanie jednocześnie z internetu i z linii telefonicznej, a także błyskawiczne założenie drugiego numeru. Do tej pory usługi ISDN skusiły 280 tys. klientów, z czego 45 tys. to firmy (przypada na nich razem blisko milion łączy), podczas gdy TP SA ma łącznie 10,9 mln abonentów telefonicznych.

Niespodziewanie w sierpniu firma poinformowała swych klientów, że od 1 grudnia likwiduje dotychczasowe trzy abonamenty z rodziny Octopus (standard, komfort, biznes), za które klient musiał płacić od 42,7 do 54,90 zł (z VAT) miesięcznie. Zastępuje je trzema nowymi: TP podstawowy, TP premium i TP biznes, kosztującymi od 67,1 zł do 97,6 zł. Dotychczasowi klienci mają trzy miesiące na wybór abonamentu. Jeśli tego nie uczynią – zostaną automatycznie przyporządkowani do właściwego profilu.

W decyzji o wszczęciu postępowania antymonopolowego, do której dotarła Gazeta Wyborcza, UOKiK zwrócił uwagę, że TP SA jednostronnie zmieniła warunki umowy o świadczenie usługi ISDN. Tymczasem zgodnie z jej regulaminem może ona ulec zmianie tylko za pisemnym porozumieniem stron. Teraz zaś firma narzuca klientom warunek, zgodnie z którym zmiana wysokości opłat przewidzianych w cenniku nie stanowi zmiany treści umowy. „Analiza dokumentów i informacji zebranych w toku tego postępowania dała podstawę do przyjęcia, iż w opisanej sprawie mogło nastąpić naruszenie przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów uzasadniające wszczęcie postępowania antymonopolowego” – napisał urząd w piśmie przesłanym TP SA.

Informacja o podwyżce mocno zdenerwowała korzystających z ISDN abonentów TP SA, którzy wyłożyli spore pieniądze – często ponad 1 tys. zł – na zakup odpowiednich telefonów, modemów i innych urządzeń oraz na podłączenie do sieci. Teraz zaś muszą albo korzystać z droższych usług, albo wyrzucić do kosza zakupione urządzenia, bo nie działają one na zwykłych liniach analogowych.

„Nie jest to podwyżka, lecz nowe pozycjonowanie naszej oferty. To element porządkowania portfela usług naszej firmy. W Europie średnia wysokość abonamentu ISDN przekracza dwukrotnie cenę zwykłego abonamentu telefonicznego” – przekonuje Leszek Paczyński, dyrektor pionu klientów indywidualnych TP SA.

Jego zdaniem zmiana promuje intensywne korzystanie z linii ISDN. Stracą osoby, których miesięczny rachunek nie przekraczał 170 zł miesięcznie (w przypadku najważniejszego pakietu premium).

TP SA przekonuje, że klientom dodano udogodnienia typu rozliczanie sekundowe, darmowy szczegółowy wykaz połączeń, 20 proc. rabat na pewną liczbę połączeń (np. 500 rozmów w premium) oraz osobny numer drugiej linii (do tej pory kosztował 4 zł netto).

Ponieważ usługi ISDN nie należą do katalogu usług powszechnych, TP SA nie miała obowiązku przedstawienia nowego cennika do zatwierdzenia przez Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty. Ten jednak zwrócił się do UOKiK o zbadanie, czy TP SA nie stosuje praktyk monopolistycznych.

Zobacz również:
– Podwyżka opłat za usługę cyfrową ISDN aż o 50%