USA krytykują karę nałożoną na Microsoft

Amerykańskie instytucje antymonopolowe oraz władze, zdecydowanie skrytykowały decyzję Komisji Europejskiej o nałożeniu rekordowej grzywny na firmę Microsoft za nadużywanie swojej pozycji na rynku oprogramowania. Rywale amerykańskiej firmy uznali natomiast wyrok za zwycięstwo wolnej konkurencji.

Amerykański Departament Sprawiedliwości oświadczył, że orzeczenie Komisji Europejskiej, która nakazała Microsoftowi zapłacenie 497 milionów euro grzywny, było „niefortunne” i może mieć niezamierzony wpływ na rynek.

Szef amerykańskiego urzędu anymonopolowego, Hewitt Pate, oświadczył, że rozsądna polityka antymonopolowa nie powinna prowadzić do ograniczania rozwoju technologicznego i konkurencyjności nawet dominujących przedsiębiorstw. „Inne podejście – stwierdził Hewitt Pate – wiąże się z ryzykiem ochrony konkurentów, anie konurencji, a to może zaszkodzić innowacji i konsumentom, którzy czerpią z niej korzyści”.

Rywale Microsoftu uznali werdykt za potwierdzenie słuszności swoich zarzutów, że firma Billa Gatesa wykorzystuje pozycję monopolisty, by zniszczyć konkurencję. „Ta decyzja ma fundamentalne znaczenie, ponieważ Komisja Europejska formalnie uznała, że stosowana przez Microsoft strategia łącznej sprzedaży różnych programów jest nielegalna” – powiedział Bob Kimball, wiceprezes firmy RealNetworks.

Poza rekordowo wysoką grzywną, Microsoft ma w ciągu 90-ciu dni dostarczyć na europejski rynek program Windows bez aplikacji Media Player, służącej do odtwarzania plików dźwiękowych i audio. Ponadto, w ciągu 120-tu dni ma udostępnić konkurentom oprogramowanie umożliwiające współpracę miedzy Windowsami a innymi programami i aplikacjami.

Źródło informacji: Gazeta Wyborcza