VoiP podbija Amerykę

Liczba abonentów telefonii internetowej na terenie Stanów Zjednoczonych osiągnie przed końcem roku poziom 1 miliona. Oznacza to, że wzrost zainteresowania technologią VoIP jest ogromny – w ubiegłym roku z usług tego typu korzystało tylko 131 tys. Amerykanów.

Według ekspertów z firmy The Yankee Group, tempo wzrostu będzie się utrzymywać i w roku 2008 w Stanach Zjednoczonych będzie aż 17,5 mln gospodarstw domowych z telefonami IP. Amerykański rynek VoIP przyspiesza dzięki zainteresowaniu dużych operatorów – w tym roku takie usługi uruchomią firmy AT&T, Verizon Communications i Qwest Communications.

Telekomunikacyjni giganci chcą powtórzyć sukces firmy Vonage, która już teraz z dużym powodzeniem pozwala Amerykanom prowadzić rozmowy przez internet. Analitycy podkreślają, że firmy telekomunikacyjne muszą się spieszyć, ponieważ część rynku telefonicznego zagarniają operatorzy kablowi, dostarczający swoim abonentom cały pakiet usług – w tym telewizję, łącze internetowe i właśnie telefonię IP.

Telefonia IP zdobywa popularność za sprawą niskich kosztów – zarówno dla abonentów, jak i usługodawców. Jest to możliwe nie tylko za sprawą tańszej infrastruktury, ale też zwolnienia z regulacji i podatków, jakim podlegają tradycyjne sieci telefoniczne.

Źródło informacji: ZDNet