W obawie przed pingwinem

Sun Tzu, autor liczącego sobie już ponad 2,5 tys. lat dzieła „Sztuka Wojny”, nakazuje dowódcom: „poznaj dobrze wroga i poznaj dobrze siebie”. Być może Bill Gates w wolnych chwilach studiuje chiński traktat, bowiem 140 konsultantów Microsoftu rozpoczęło nowe szkolenie, w ramach którego mają dogłębnie zapoznać się z Linuxem i Javą.

Pracownicy Microsoftu z całego świata mają zapoznać się z produktami konkurencji, aby lepiej zrozumieć, jakie zagrożenia niosą one dla firmy. Przedstawiciele Microsoftu twierdzą, że nie jest to żadna szczególna akcja i zaprzeczają, jakoby wyznaczono dokładną liczbę szkolonych osób. „Microsoft nigdy nie szczędził czasu, by poznać wszystkie konkurencyjne produkty, które mogą zainteresować naszych klientów” – mówi Larry Meadows, odpowiedzialny w firmie z Redmond za kontakty z mediami.

Konsultanci mają lepiej poznać konkurencyjne technologie, co pomoże im w rekomendowaniu odpowiednich rozwiązań Microsoftu. Linux konkuruje z produktami Microsoftu przede wszystkim na dwóch płaszczyznach: jako alternatywa dla Unixa w serwerach x86, oraz jako platforma dla tanich systemów do prostych zastosowań.