Walentynki okazją do ataków cyberprzestępców

Walentynki to okres sprzyjający wysyłaniu kartek internetowych. W tym czasie tysiące osób zdecyduje się wysłać swoim sympatiom elektroniczne upominki.

Święto to jest również skrzętnie wykorzystywane przez komputerowych przestępców, którzy podszywają się pod e-kartki z życzeniami, a te drugie staja się narzędziem do przenoszenia wirusów i robaków internetowych.

Wirus ukryty w takiej kartce stanowi zagrożenie dla nadawcy i dla odbiorcy. Po jej otwarciu może poważnie uszkodzić komputer ukochanej lub ukochanego. Co gorsza, narażone na obdarowanie tym samym prezentem są kolejne osoby, ponieważ tego typu wirusy potrafią się rozprzestrzeniać. Tak więc Walentynki pełne miłości od Walentynek pełnych robaków dzieli zaledwie kilka prostych zasad bezpieczeństwa.

Zdaniem firmy Symantec, 14 lutego autorzy wirusów chcą skorzystać z nieuwagi mniej podejrzliwych internautów do których trafią maile o nazwie „My Heart belongs to You”.

Należy więc korzystać tylko z bezpiecznych, znanych i godnych zaufania serwisów internetowych. Rada ta dotyczy nie tylko wysyłania kartek, lecz równie dokonywania internetowych zakupów. Trzeba również pamiętać o aktualnej wersji programu anywirusowego.

Źródło: e-mail