Windows Vista dla każdego

Microsoft poinformował, jakie elementy wejdą w skład linii produktowej Windows Vista, która pojawi się na rynku w drugiej połowie 2006 r.

Firma zaoferuje dwie wersje biznesowe systemu – Windows Vista Business i Windows Vista Enterprise, trzy wersje przygotowane z myślą o użytkownikach indywidualnych – Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Premium i Windows Vista Ultimate, a także specjalną wersję produktu, przygotowaną na rynki krajów rozwijających się – Windows Vista Starter.

Nowy system operacyjny usprawni wyszukiwanie i zarządzanie plikami i danymi, a także zapewni wyższy poziom bezpieczeństwa. Pozwoli również na korzystanie z funkcji mobilnych i zagwarantuje większą płynność pracy z komputerem.

Pełna oferta produktowa Windows Vista obejmie w sumie sześć wersji systemu, przygotowanych z myślą o zaspokojeniu potrzeb wszystkich grup użytkowników z poszczególnych segmentów rynku – od klientów biznesowych o różnych wymaganiach, aż po użytkowników indywidualnych na różnym poziomie zaawansowania technologicznego.

„Żyjemy w świecie, w którym musimy radzić sobie z coraz większymi i bardziej zaawansowanymi wyzwaniami, a także natłokiem informacji i nowymi metodami komunikowania się. Zadaniem nowego systemu operacyjnego Windows Vista jest spełnianie oczekiwań użytkowników, którzy muszą na bieżąco dostosowywać się do nowych warunków i umożliwienie im niezakłóconego skupienia swojej energii na osiąganiu sukcesów” – powiedział Krzysztof Florczak, Windows Client Business Group Lead w polskim oddziale Microsoft.

Dla klientów biznesowych Microsoft przygotował dwie wersje systemu Windows Vista, w zależności od wielkości i skali działalności organizacji:

Windows Vista Business – przeznaczony dla przedsiębiorstw każdej wielkości. System zapewni płynną pracę komputera i zwiększony poziom bezpieczeństwa danych, co pozwoli małym firmom na rezygnację z utrzymywania dedykowanej komórki IT. Dla większych podmiotów przygotowano usprawnienia na poziomie infrastruktury, umożliwiające pracownikom IT skupienie się na zadaniach zmierzających do stwarzania nowych możliwości i rozwijania funkcjonalności firmowej sieci, zamiast na codziennym utrzymaniu systemów. Windows Vista Business będzie wyposażony w przejrzysty i wygodny interfejs użytkownika, zwany Windows Aero, usprawniony system wyszukiwania oraz organizacji plików, a także technologię Tablet PC, która dzięki wbudowanemu systemowi rozpoznawania pisma pozwoli na posługiwanie się komputerem za pośrednictwem cyfrowego pióra lub palca, bez wykorzystania klawiatury.

Windows Vista Enterprise – przygotowany z myślą o dużych przedsiębiorstwach, wyposażonych w rozbudowaną infrastrukturę IT i pozwalający na skuteczne ograniczenie ryzyka związanego z zarządzaniem dokumentami oraz kosztów. Zadaniem systemu jest dbanie o bezpieczeństwo danych, z wykorzystaniem technologii szyfrowania danych. Windows Vista Enterprise pozwoli również, dzięki funkcji Windows BitLocker Drive Encryption, zwiększyć ochronę danych oraz własności intelektualnej przed dostaniem się
w niepowołane ręce w przypadku zgubienia lub kradzieży komputera. System zapewnia również wysoką kompatybilność aplikacji z wcześniejszymi wersjami systemu operacyjnego Windows, a także Windows Vista z aplikacjami uniksowymi. Podobnie jak w innych wersjach Windows Vista, również Enterprise jest wyposażony w nowy, przejrzysty interfejs użytkownika.

Dla użytkowników indywidualnych przygotowano trzy kolejne wersje systemu:

Windows Vista Home Basic – przygotowany z myślą o użytkownikach, których potrzeby w zakresie technologii informatycznych są związane z codziennym użytkowaniem komputera do korzystania z Internetu, prowadzenia korespondencji elektronicznej i przygotowywania nieskomplikowanych dokumentów. Windows Vista Home Basic zapewnia użytkownikom indywidualnym bezpieczne i wydajne środowisko komputerowe, dostarczając jednocześnie wygodnych, łatwych w obsłudze narzędzi, takich jak Search Explorer, Sidebar czy filtry rodzinne.

Windows Vista Home Premium – przygotowany dla bardziej zaawansowanych użytkowników indywidualnych, korzystających z funkcji mobilnych komputera, a także wykorzystujących komputer jako domowe centrum rozrywki. Windows Vista Home Premium pozwoli na zarządzanie domowymi multimediami, oglądanie i nagrywanie programów telewizyjnych, dostęp do rozrywkowych usług internetowych oraz podłączenie komputera do konsoli do gier Xbox 360. Zintegrowany z systemem program nagrywający umożliwi tworzenie własnych repozytoriów plików na płytach CD i DVD. Podobnie jak inne wersje systemu, Windows Vista Home Premium będzie wyposażony w interfejs użytkownika, Windows Aero.

Windows Vista Ultimate – skupiający funkcje zawarte w Windows Vista Home Basic i Windows Vista Home Premium, będzie kompleksowym systemem do zarządzania cyfrową rozrywką, funkcjami mobilnymi oraz biznesowymi.

Wszystkie wersje Windows Vista będą dostępne w wersji 32- i 64-bitowej. Windows Vista Home Basic, Home Premium, Ultimate oraz Business będą dostępne w sprzedaży detalicznej oraz na licencji OEM z nowym sprzętem komputerowym. Wersja Windows Vista Enterprise będzie oferowana jedynie klientom biznesowym, biorącym udział w programie Microsoft Software Assurance.

Wraz z innymi edycjami Windows Vista, Microsoft zaoferuje również okrojoną wersję systemu – Windows Vista Starter, przygotowaną z myślą o krajach rozwijających się.

32-bitowy system, przystosowany do pracy na sprzęcie starszego typu, umożliwi mniej zaawansowanym i posiadającym niższe wymagania użytkownikom korzystać z nowych technologii, w tym Internetu oraz zapoznawać się ze światem nowych technologii.

Źródło: Microsoft
msvista.pl