Wirtualna klawiatura – już niebawem w sprzedaży ?

Czy interfejs podobny do tego z filmu „Final Fantasy” jest odległą przyszłością? Jak się okazuje, nie jest to już taką odległą przyszłością. Bowiem to, dwie firmy Canesta oraz VKB Inc. opracowały technologie potrzebną do produkcji właśnie takich urządzeń – wirtualną klawiaturę.

Canesta Keyboard jest pierwszą na świecie klawiaturą na podczerwień, która jest w pełni zintegrowana z urządzeniami tj. przez komórki, PDA i inne małe urządzenia bezprzewodowe. Urządzenie wyposażone w Canesta Keyboard używa małego lasera (patten projector) – także wynalezionego przez Caneste – aby wyświetlić obraz pełnowymiarowej klawiatury na dogodna płaską powierzchnie (takie jak powierzchnia stołu lub bok walizki) między urządzeniem a użytkownikiem.

Użytkownik może wtedy pisać na takiej klawiaturze, a elektroniczna technologia percepcji firmy Canesty natychmiast przetworzy ruchy palca użytkownika w zwyczajne dane, które mogą póżniej być łatwo wykorzystane przez bezprzewodowe urządzenie. Canesta Keyboard Perception Chipset zawiera wszystkie moduły potrzebne dla klawiatury na podczerwień włączając w to Canesta Keyboard Sensor Module, Canesta Keyboard Light Source oraz Canesta Keyboard Pattern Projector.

The Canesta Keyboard jest ważną i w dodatku nową aplikacją, która jest rozwiązaniem na „brakujące połączenie” z komórkami i urządzeniami bezprzewodowymi (zdolność „prawdziwego” przekazywania danych). Obecne rozwiązania zapisywania danych takie jak zwykła klawiatura czy rozpoznawanie pisma, chociaż popularne, mają ograniczone możliwości jeśli chodzi o intensywne pisanie takie jak tworzenie notatek i dokumentów, a także e-maili. Zintegrowana klawiatura na podczerwień oznacza, że komórki i bezprzewodowe urządzenia mogą teraz wykonywać te aplikacje, które przedtem były tylko praktyczne z pełnowymiarową, mechaniczną klawiaturą.

Dla zainteresowanych tym tematem, oprócz przeglądnięcia linków, proponuję pobrać tą krótką prezentację która pokazuje możliwości wirtualnej klawiatury. Zapowiada się pysznie…