Włamywał się do komputerów by korzystać z sieci

W Krasnojarsku w Rosji rozpoczął się proces 30-letniego hakera, który włamywał się do cudzych komputerów i za ich pośrednictwem, na koszt właścicieli, korzystał z Internetu.

Inżynier Aleksandr Chochłow za pomocą specjalnego programu potrafił ustalić hasła innych właścicieli komputerów osobistych. Pozwoliło mu to na bezpłatne korzystanie z Internetu. Za usługę tę płacili bowiem ci, których hasła rozszyfrował.

Chochłowowi, któremu zarzuca się co najmniej 30 przypadków włamania do cudzych komputerów, grozi od 2 do 7 lat więzienia.

W tym roku w Rosji wszczęto 17 postępowań karnych związanych z bezprawnym uzyskiwaniem informacji zapisanych w komputerach. Rozwój komputerowego piractwa wymusił na organach ochrony prawa stworzenie wyspecjalizowanej służby, która zajmuje się wykrywaniem tego rodzaju przestępstw.

Według pracowników tej służby, przestępstw komputerowych dokonują przede wszystkim uczniowie i studenci, którzy wcześniej przestudiowali „Instrukcję dla początkującego hakera”, którą każdy chętny może znaleźć w Internecie.

Źródło: PAP