WPA 2 w przygotowaniu

Organizacja Wi-Fi Alliance monitorująca komunikację Wi-Fi zapowiedziała w środę opublikowanie specyfikacji drugiej generacji standardu bezpieczeństwa Wi-Fi Protected Access.

Opracowany w połowie 2003 roku standard WPA zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa danych transmitowanych w sieciach bezprzewodowych, niż system Wired Equivalent Privacy będący częścią standardu 802.11b.

WPA nie jest samo w sobie standardem IEEE, a jedynie stanowi element zaproponowanego standardu bezpieczeństwa 802.11i, który obecnie jest definiowany i uzgadniany przez IEEE. Zasadniczo WPA gwarantuje w 802.11i wszystkie funkcje bezpieczeństwa, które nie wymagają akceleracji sprzętowej – w pierwszym rzędzie poziom szyfrowania danych.

Początkowo jako opcja, obecnie certyfikacja WPA wymagana jest dla wszystkich produktów Wi-Fi, a bez tego certyfikatu produkt nie może być traktowany jako kompatybilny ze standardami 802.11a, b i g. Wi-Fi Alliance przewiduje, że pierwsze produkty z certyfikatem WPA 2 pojawią się na rynku w połowie 2004 roku.

Dodatkowo, firma ogłosiła listę ponad 175 produktów, które zostały uznane jako kompatybilne z pierwszą wersją standardu WPA.

Źródło informacji: The Register