Wpadka piratów

Gorzowscy policjanci zatrzymali dwóch mieszkańców Śląska w wieku 21 i 35 lat, podejrzewanych o sprzedaż za pośrednictwem internetu nielegalnego oprogramowania, filmów i muzyki – poinformował Grzegorz Pogodziński z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Gorzowie Wlkp.

Zdaniem policji straty producentów programów oraz właścicieli praw autorskich do muzyki i filmów mogą sięgać nawet 6 mln zł.

Sprawę prowadzą funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością gospodarczą KWP w Gorzowie Wlkp.

Jak ustalili, podejrzewani, pracujący w firmie świadczącej usługi internetowe, stworzyli nielegalną sieć komputerową, za pośrednictwem której za opłatą udostępniali swoje zasoby.

Taką działalność mieli prowadzić od kilku miesięcy, a z ich usług skorzystać miało ok. 2 tys. osób.

„Po podłączeniu do sieci kolejnego użytkownika proponowali mu atrakcyjny cenowo dostęp do zasobów zgromadzonych na serwerach ich firmy.

Pod płaszczem legalnej firmy, zakładającej internet, pośród swoich użytkowników rozprowadzali nielegalne programy, muzykę i filmy, czerpiąc z tego dodatkowe korzyści” – powiedział PAP Pogodziński.

Obaj mężczyźni zostali zatrzymani w środę. W czwartek prokuratura ma przedstawić im zarzuty i zadecydować o środkach zapobiegawczych. Grozi im do ośmiu lat więzienia.

Źródło: PAP