Wrota Małopolski

Portal Wrota Małopolski jest witryną WWW, w której w jednym miejscu zgromadzono usługi i treści dotyczące województwa małopolskiego. Część informacyjna portalu zapewnia dostęp do szerokiego spektrum faktów związanych z regionem, bez potrzeby przemieszczania się i penetrowania innych zasobów Sieci.

O „Wrotach Małopolski” pisaliśmy już w sierpniu – wtedy to, została podpisana umowa na realizację projektu.

Jak zapewnia współautor projektu, wiceminister w KBN Wojciech Szewko, po pełnym wdrożeniu tego systemu oraz po zakończeniu informatyzacji administracji publicznej, każdy będzie mógł ze swojego komputera w domu czy firmie załatwić wszystkie urzędowe sprawy za pośrednictwem internetu – będzie mógł rozliczyć podatki, sprawdzić, jaki jest stan jego sprawy, złożyć podanie, zapisać się do lekarza itp.

Już wstępna koncepcja programu Wrota Polski została przedstawiona na niedzielnej konferencji programowej SLD, poświęconej strategii informatyzacji kraju. W konferencji uczestniczyło wielu przedstawicieli firm komputerowych, izb gospodarczych, środowisk samorządowych, przedstawicieli administracji rządowej, środowisk młodzieżowych.

Jak podkreślił Wojciech Szewko „Wrota Polski” nie powinny być kojarzone z kolejnym portalem internetowym. To jest rodzaj megasystemu, który buduje elektroniczny rząd e-government czy elektroniczną administrację. Po wdrożeniu tego systemu funkcjonowanie administracji publicznej będzie sprawniejsze i tańsze. Według wiceministra, oszczędności w administracji po wejściu w życie systemu mogą wynieść ok. 15 mld zł przy nakładach 100 mln euro (ok. 400 mln zł) rocznie przez ok. 3 lata, zaś rozliczanie podatków przez internet będzie możliwe już za rok.