Wzrost zatrudnienia w sektorze IT

Jak podają najnowsze badania firmy Eurocom Worldwide, prawie dwie trzecie wszystkich europejskich firm technologicznych planuje w ciągu najbliższego roku zwiększyć zatrudnienie.

Największe szanse na znalezienie pracy będą mieć inżynierowie oprogramowania, specjaliści od zarządzania projektami oraz osoby z doświadczeniem w sprzedaży międzynarodowej.

Raport firmy Eurocom Worldwide przewiduje również wzrost liczby pracowników w chińskich fabrykach różnych producentów, z uwagi na niskie koszty pracy. W rezultacie zarówno Europa, jak i Stany Zjednoczone powoli tracą swoje pierwszoplanowe role głównych ośrodków produkcji technologii.

Przykładem zachodzących zmian jest japoński koncern NEC, który przenosi produkcję półprzewodników z Irlandii do jednego z państw azjatyckich. Efektem tej decyzji jest redukcja 350 etatów. Podobną restrukturyzację przeprowadziła firma Quantum Corporation z tym, że docelowym miejscem przeprowadzki została Europa Wschodnia.

Pomimo rosnącej roli Chin w branży IT, europejskie firmy nadal odnotowują wzrost dochodów i zamierzają dalej poszerzać swoją kadrę o wyspecjalizowanych pracowników.

Źródło: The Register