Zastępstwo dla krzemu

Naukowcy z Instytutu MIT w Massachusetts poinformowali o rozpoczęciu prac nad opracowaniem nowej technologii produkcji układów elektronicznych, która zapewni postęp w dziedzinie miniaturyzacji.

Przedstawiciel zespołu naukowców odpowiedzialnych za projekt badawczy, prof. Jesus del Alamo, w swojej wypowiedzi wysunął twierdzenie o konieczności szybkiego wynalezienia nowej technologii, która zapewniłaby postęp miniaturyzacji.

Zdaniem naukowca, rozwój technologii opartej na układach krzemowych ulegnie gwałtownemu zahamowaniu w przeciągu kilku lat.

W celu dalszego prowadzenia procesu miniaturyzacji, niezbędne jest opracowanie technologii, która zdoła pokonać bariery układów krzemowych.

Materiałami, które według naukowców mogłyby w przyszłości zastąpić związki krzemu wykorzystywane do produkcji układów elektronicznych, są półprzewodniki oparte na związkach pierwiastków grupy III (B, Al, Ga, In) i V (N, P, As, Sb, Bi).

Jednym z nich jest zaprezentowany przez Instytut MIT związek InGaAs. Prototypy układów, w których zastosowano ten związek, pracowały znacznie szybciej niż te, oparte na technologii krzemowej.

Według prof. del Alamo, istnieje możliwość opracowania jeszcze wydajniejszych rozwiązań.

Źródło: Vnunet