Zjednoczony Linux

Od 18 listopada będzie dostępna pełna wersja UnitedLinux – systemu będacego efektem mariażu czterech dystrybutorów Linuxa: firm SuSE, Caldera, Conectiv i TurboLinux.

Jak powiedział wicedyrektor SuSE – Gregory Blepp – rynek Linuxa potrzebuje zastrzyku kapitału, a UnitedLinux to próba skupienia uwagi biznesmenów na produktach z logo pingwina. Przedsięwzięcie ma również poszerzyć kanał sprzedaży Linuxa.

Blepp próbował włączyć do UnitedLinux również Red Hat i Mandrake, ale producenci ci stanowczo domówili. Zadowoleni z obrotu sprawy są sprzedawcy sprzętu, którzy pozytywnie przyjęli wiadomość o zaistnieniu alternatywy dla największych dystrybucji.

Wspólne przedsiewzięcie nie oznacza, że na rynku pojawia się nowa marka. Produkty UnitedLinux będą firmowane przez współudziałowców tak jak dotychczas, każdy z nich może wzbogacać je o własne dodatki. Tak właśnie zrobił TurboLinux, który dołączył obsługę języka chińskiego. Niemniej podstawowy produkt u wszystkich dystrybutorów jest ten sam.

„UnitedLinux to w dalszym ciągu współpzawodnictwo pomiędzy firmami. Powstanie UnitedLinux nie oznacza, że zapałaliśmy wzajemną miłością do siebie. Próbujemy zrównoważyć sytuację na rynku i doprowadzić do tego, aby sprzedawcy programów pod Linuxa uczestniczyli w zyskach z ich sprzedaży” – wypowiadał się Blepp.

UnitedLinux rozwiązuje kwestię duplikowania się rozwiązań, a to prowadzi do zmniejszenia kosztów ulepszania programów, niższych kosztów licencji oraz przyspieszenia momentu pojawienia się produktu na rynku.

Więcej na: The Register