Zmiany w przepisach KK – konwencja o cyber-przestępczości

Podczas ostatniego posiedzenia Rada Ministrów zapoznała się z kolejnym pakietem informacji dotyczących stanu prac związanych z przygotowaniem Polski do członkostwa w Unii Europejskiej tym samym Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny oraz ustawy Kodeks postępowania karnego (dokument dostosowujący prawo polskie do prawa Unii Europejskiej). Nowelizacja ustawy ma na celu implementację do prawa polskiego m.in przepisu o konwencji o cyber-przestępczości (podpisanej przez Polskę 28 listopada 2001 roku).

W celu implementacji Konwencji o cyber-przestrzestępczości, proponuje się pełne spenalizowanie naruszania integralności danych, czyli bezprawnego i świadomego niszczenia, uszkadzania, usuwania, zmiany danych informatycznych oraz utrudniania dostępu do nich. Poza zakresem penalizacji pozostawiono jedynie posiadanie przedmiotów, programów i danych.

Zaproponowano wprowadzenie nowego przestępstwa – sabotażu komputerowego, lub inaczej – zakłócenia pracy systemu komputerowego. Wprowadzono przepis, na mocy którego penalizuje się wytwarzanie, pozyskiwanie, zbywanie i udostępnianie innym osobom urządzeń lub programów komputerowych, które mogą służyć do popełnienia przestępstwa przeciwko ochronie informacji. Wyszczególniono rodzaje przestępstw, które można popełnić przy użyciu programów i urządzeń komputerowych. Przewidziano kary za wytwarzanie, pozyskiwanie, zbywanie i udostępnianie innym osobom haseł komputerowych i kodów dostępu.

Konwencja o cyber-przestępczości nakłada obowiązek zapewnienia możliwości prowadzenia działań m.in. procesowych w odniesieniu systemów komputerowych i przechowywanych w nich informacji. Wprowadzono m.in. przepis, na mocy którego obowiązkiem będzie wydanie sądowi lub prokuratorowi na ich żądanie tzw. bilingów wszystkich przekazów informacji, w tym również korespondencji przesyłanej pocztą elektroniczną.

Do przepisów wprowadzono również tzw. zabezpieczanie danych. Pozwoli to zapobiec ich utracie, w przypadku gdy będą stanowiły dowód w postępowaniu lub zawierać istotną informację o przestępstwie. Zabezpieczenie danych ma służyć wykonywaniu nakazu przeszukiwania.

Zobacz również:
– Komunikat po Radzie Ministrów – 19.08.2003