Znów więcej spamu

Jak wynika z raportu firmy MessageLabs, zajmującej się filtrowaniem zawartości Sieci, od początku roku ilość niechcianych maili w skrzynkach wzrosła o ponad 80%. Obecnie jedna wiadomosć na sześć to spam. Message Labs szacuje, że aż 10% czasu pracy zajmuje przeglądanie niechcianych wiadomości.

Nowym pomysłem jest wysyłanie wiadomości do osób będących w książce adresowej użytkownika, który korzysta z witryn z kartkami elktronicznymi. Jedną ze stron tego typu jest FriendsGreeting.com, która zachęca do pobrania programu dającego dostęp do adresów, po czym bez wiedzy użytkownika z niej korzysta. Nadchodzący okres świąt, kiedy ludzie chętnie wysyłają kartki do swoich przyjaciół, daje ogromny potencjał nieuczciwym serwisom.

Okazuje się, że spam coraz rzadziej dotyczy zawartości stron pornograficznych. Od początku roku ilość takich maili spadła o 23%, rośnie natomiast udział reklam cudownych diet leczniczych, ofert „zbyt korzystnych” pożyczek, czy viagry. Często spam finasowy przychodzi z egzotycznych krajów, jak Nigeria.

Niepokojące jest, że Wielkia Brytania zaczyna dorównywać amerykańskim rekordom dotyczącym spamu. Specjaliści nie są pewni, kiedy zakończy się wzrost liczby „śmieci” w skrzynkach.

Całkowite wyeliminowanie spamu jest raczej mało prawdopodobne, niemniej wiele firm koncentruje wysiłki na walce ze zmorą kont pocztowych. Niektórzy specjaliści przewidują, że w miejscach pracy pojawią się monitory poczty, które nie tylko będa blokowały zbędne wiadomości, ale mogą także zablokować prywatną pocztę pracowników. Unia Eurpoejska podjęła działania w celu ograniczenia spamu i od jesieni przyszłego roku rozsyłanie niechcianych maili w krajach członkowskich będzie nielegalne.

Więcej o spamie

Więcej raportów MessageLabs

MessageLabs.com