Zrobić porządek ze złodziejami

Organizacja GSM Association, zrzeszająca operatorów sieci komórkowych GSM z całego świata, zaprezentowała nowe rozwiązanie pozwalające blokować wykorzystywanie kradzionych telefonów. Nowy system EIR (Equipment Identity Registers) nie tylko posiada rozbudowane funkcje, ale jest także znacznie tańszy od poprzednich propozycji tego typu.

GSM Association od dawna promuje tworzenie baz danych z „czarnymi listami” skradzionych telefonów. W chwili obecnej koszty takich systemów są jednak na tyle wysokie, że większość operatorów nie chce ich wdrażać. Równocześnie o potrzebie implementacji systemów EIR trudno dyskutować – skuteczna blokada użycia kradzionych „komórek” z pewnością pomogłaby w walce z plagą kradzieży. Dlatego cieszy informacja o systemach, jakie przygotowała spółka GSM Technology Services, którą GSM Association założyło wspólnie z firmą iLabs.

GSM Technology Services opracowało dwie alternatywne propozycje dla operatorów. Pierwsza z nich to scentralizowana usługa EIR, pozwalająca na obniżenie kosztów instalacji rozwiązania. Drugi to innowacyjna, lokalna baza EIR. Według przedstawicieli GSM Technology Services, każde z tych rozwiązań jest finansowo znacznie bardziej atrakcyjne, niż systemy oferowane dziś na rynku. Zasada działania systemów EIR jest prosta: numery skradzionych aparatów zostają wprowadzone do lokalnych baz danych, skąd później zostają przesłane do centralnego rejestru prowadzonego przez GSM Association. Jeśli systemy EIR wprowadzą wszyscy operatorzy telefonii GSM, skradziony telefon będzie bezużyteczny nawet po wywiezieniu go do innego państwa.

Źródło informacji: Cellular-news