17-latek włamywał się na konta Allegrowiczów

Eksperci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie i funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu zatrzymali 17-letniego mieszkańca powiatu jarosławskiego, który oszukiwał internautów uczestniczących w aukcjach Allegro – poinformował w czwartek rzecznik rzeszowskiej KWP podinsp. Wiesław Dybaś.

Policjanci zabezpieczyli komputer 17-latka. Zapisy na twardym dysku potwierdzają podejrzenia o włamanie się nastolatka do kilkudziesięciu kont użytkowników portalu aukcyjnego Allegro.

Młody człowiek uprawiał ten proceder od czerwca br. Włamując się na konta i sprzedając towar, którego nie dostarczał, oszukał w ten sposób co najmniej 30 osób.

– Internetowy oszust stosował dwie metody włamań do cudzych kont. Najczęściej poprzez prostą analogię przy budowie hasła użytkownika, które było częścią lub niekiedy nawet pełną nazwą loginu, wchodził na obce konto i po zmianie hasła przeprowadzał oszukańcze operacje aukcyjne. Drugi sposób polegał na tym, że wysyłał e-maila, w którym podszywając się pod administratora portalu aukcyjnego, prosił o potwierdzenie hasła. Metody te okazały się skuteczne, co umożliwiło młodzieńcowi dokonanie szeregu włamań na konta, a następnie przeprowadzenie oszukańczych transakcji aukcyjnych – powiedział Dybaś.

W ten sposób nastolatek oferował i sprzedawał sprzęt audio, telefony komórkowe oraz komputery. Straty wyliczono na razie na kilka tysięcy złotych, ale wszystko wskazuje na to, że są one znacznie większe.

Mieszkańcowi powiatu jarosławskiego grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Sprawę prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Jarosławiu. – Ponadto podkarpacka policja będzie sprawdzać, czy w skali kraju nie ma innych podobnych oszustw, ze zlokalizowanych kont aukcyjnych na szkodę innych użytkowników – dodał Dybaś.

Źródło: PAP