2 mln euro dziennie kary dla Microsoftu

Bruksela chce nałożyć na Microsoft kolejną karę. Według nieoficjalnych informacji koncern Billa Gatesa ma płacić nawet po 2 mln euro dziennie.

Reakcję Komisji Europejskiej spowodowała niechęć Microsoftu do podporządkowania się poprzedniej decyzji Brukseli. Jej werdykt z marca 2004 roku zobowiązywał firmę do ujawnienia konkurentom informacji o systemie operacyjnym Windows, tak by mogli oni oferować współpracujące z nim oprogramowanie do odtwarzania dźwięku i filmów.

Microsoft miałby obowiązek dołączać je, na życzenie klienta, zamiast własnego programu Windows Media Player. Zdaniem Komisji, zmuszając posiadaczy systemu operacyjnego Windows do używania aplikacji multimedialnej Microsoftu, amerykański koncern wykorzystywał swoją dominującą pozycję na rynku oprogramowania.

Koncern Billa Gatesa zapłacił już orzeczoną wtedy karę w wysokości 497 mln euro, ale – zdaniem Brukseli – nie wypełnił drugiej części jej decyzji, dotyczącej otwarcia się naprodukty konkurencji.

Dlatego teraz Komisja Europejska, będąca najwyższą władzą antymonopolową w UE, chce nałożyć kolejną karę. Co prawda Microsoft procesuje się z Komisją o poprzedni wyrok przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu, ale to nie zwalnia go od obowiązku wykonania zaskarżonej decyzji.

Komisja Europejska odmawia komentarza na temat kolejnej kary. – Mamy czas do końca lipca – powiedział we wtorek Jonathan Todd, rzecznik komisarza ds. konkurencji. Ale według nieoficjalnych informacji, opublikowanych przez dziennik „Financial Times”, sprawa jest przesądzona. Już 5 lipca komisarz Neelie Kroes ma się w tej sprawie skonsultować z krajowymi urzędami antymonopolowymi, a tydzień później ogłosić decyzję. Kara mogłaby sięgać 2 mln euro dziennie.

Microsoft broni się, twierdząc, że ujawnia powoli potrzebne konkurentom kody informacyjne i powinien zakończyć ten proces do 18 lipca. Nie wiadomo jednak, czy nie jest to znów gra na czas. Koncern miał bowiem ostateczny termin wykonania decyzji KE do 15 grudnia 2005 roku. Gdyby więc doszło do nałożenia kary za zwłokę, byłaby ona liczona za cały ten okres oraz za każdy kolejny dzień zwłoki.

Autor: Anna Słojewska
Źródło: Rzeczpospolita