Nie będzie Bluetootha w Windows XP

Podczas trwania konferencji WinHEC (Windows Hardware Engineering Conference) Carl Stork – menedżer generalny wydziału Windows Microsoftu poinformował, że Windows XP nie będzie miał wbudowanej obsługi niektórych standardów łączności bezprzewodowej, takich jak Bluetooth czy HomeRF.

Zamiast nich firma z Redmond postawiła na bezprzewodowy LAN IEEE 802.11, który jej zdaniem jest obecnie najszybciej rozwijającą się technologią.

Decyzję Microsoftu uzasadnia się kilkoma przyczynami. Po pierwsze, domowy standard HomeRF popierany dotychczas przez Intela, utracił owo poparcie właśnie na rzecz 802.11. Z kolei pominięcie Bluetootha uzasadnia się brakiem zgodności poszczególnych urządzeń. Obecnie w użyciu są trzy specyfikacje Bluetootha (najnowsza została zatwierdzona w marcu), przez co urządzenia różnych producentów często nie mogą dojść do porozumienia.

O takim potraktowaniu Bluetootha przez Microsoft mogła też zadecydować niedawna wpadka na CeBicie, kiedy to niezbyt udało się stworzenie sieci informacyjnej dla palmtopów, bazującej na tym stadardzie. Producenci urządzeń do komunikacji bezprzewodowej twierdzą, że choć brak standardowej obsługi sinozębnych skomplikuje nieco życie użytkownikom, na pewno nie zahamuje rozwoju tej platformy.