Bezpieczeństwo w Linuksie

Twój Linux zostanie zaatakowany – możesz być tego pewien. Może to nastąpić za kilka miesięcy, ale może dzieje się to właśnie teraz. Bądź więc przygotowany. Książka pt.: „Bezpieczeństwo w Linuksie. Podręcznik administratora” omawia zarówno rozwiązania, jak i wyjątkowe oprogramowanie służące do ochrony systemu Linux lub sieci komputerowej.

Autor poświęcił wiele czasu, aby ostateczna wersja książki opisywała najgroźniejsze ataki w internecie. Dzięki niej uzyskasz wszystkie informacje potrzebne do skutecznej obrony.

W książce omówiono:

Nowe funkcje IP tables

Nowe techniki oraz oprogramowanie służące do wykrywania oraz blokowania ataków ARP oraz ataków na przełączniki

Usprawnienia zapór sieciowych opartych na systemie

Linux filtrujących zawartość pakietów

Opis bezpieczeństwa usługi Samba dla klientów systemu Windows.

Bezpieczeństwo w sieciach bezprzewodowych (standard 802.11b)

Sposób wykorzystania programów Logcheck,
Portsentry oraz innych, nowych narzędzi monitorujących sieć komputerową
Bezpieczeństwo sieci VPN oraz komunikatorów internetowych; program GPG; funkcje jądra 2.4 i wiele innych zagadnień

Zabezpieczenia fizyczne
Dołączona do książki płyta CD-ROM zawiera własne oprogramowanie autora, służące do natychmiastowego zablokowania poczynań hakerów oraz powiadomienia administratorów systemu. Płyta zawiera również niepublikowane wcześniej skrypty IP Tables oraz IP Chains oraz nowe narzędzia służące do monitorowania stanu sieci komputerowej, wykrywania podejrzanych działań oraz raportowania o nich, zabezpieczania kopii i uproszczenia odtwarzania systemu.

O autorze:

Bob Toxen ma ponad 28 lat doświadczenia w zakresie systemów UNIX (Linux). Jest jednym ze 162 twórców systemu Berkeley UNIX. O zabezpieczeniach dowiedział się na uniwersytecie w Berkeley, gdzie złamał kilka oryginalnych systemów UNIX. Obecnie jest prezesem firmy Fly-By-Day Consulting specjalizującej się w zabezpieczeniach systemu Linux oraz sieci komputerowych, sieci VPN, monitorowaniu w trybie 24/7 oraz wykonywaniu czynności administracyjnych dla wielu klientów na całym świecie. W roku 2002 jego zalecenia zostały dołączone do raportu na temat udoskonalania wywiadu Stanów Zjednoczonych przedstawionego prezydentowi Bushowi.

„Kompletny przewodnik po bezpieczeństwie systemów – obejmuje wszystkie niezbędne zagadnienia, począwszy od wzmacniania systemu aż po przywracanie go do działania po ataku” – Steve Bourne, twórca powłoki Bourne.

Więcej informacji o książce Bezpieczeństwo w Linuksie. Podręcznik administratora