Bicz na spammerów

Włochy mają nowe prawo wymierzone przeciwko rozsyłającym przez internet śmieciową pocztę zwanej spamem.

Przyłapani na tym procederze mogą być ukarani grzywną w wysokości do 90 tys. euro! Na tym nie koniec, na spammerów czekają także wyroki do 3 lat więzienia. Prawo zostało zaostrzone po tym jak powołana we Włoszech specjalna grupa policyjna otrzymała w ubiegłym roku ponad milion doniesień. Nowe prawo nie zlikwiduje jednak problemu – będzie ono obowiązywać jedynie Włochów. Tymczasem władze oceniają, że 60 procent spamu przychodzi do włoskich skrzynek z zagranicy.

Niechciana poczta internetowa jest prawdziwą plagą. Agendy Unii Europejskiej szacują, że 48 proc. światowej wymiany elektronicznej stanowi spam. Czas potrzebny na oczyszczenie skrzynek z niechcianej korespondencji kosztuje firmy europejskie rocznie 2,5 mld euro.

Powszechnie uważa się, że największym winowajcą są Stany Zjednoczone, skąd pochodzi większość światowego spamu. USA przygotowują prawo przewidujące możliwość zablokowania niechcianej poczty przez odbiorców – będą oni musieli wyrazić zgodę na każdą komercyjną wiadomość. Prawo ma wejść w życie w październiku.

Źródło informacji: Gazeta Wyborcza