Chińczycy blokują Google

Najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa świata – Google – jest niedostępna dla Internautów znajdujących się na terenie Chińskiej Republiki Ludowej.

W Chinach cenzura Internetu nie jest niczym nowym – dostęp do części serwisów zagranicznych jest stale odcięty, a administratorzy chińskich stron regularnie otrzymują polecenia usunięcia „niepożądanych treści” ze swoich serwerów. Jednak pierwszy raz w historii Chińczykom odmówiono dostępu do wyszukiwarki.

Serwis Google to strona, od której wielu Internautów rozpoczyna każdą wizytę w Sieci. Także w Chinach, gdyż Google obsługuje język chiński. Nieoficjalnie mówi się, że tak drastyczne posunięcie cenzorów związane jest ze zbliżającym się kongresem Partii Komunistycznej, podczas którego może dojść do zmian na najważniejszych stanowiskach w kraju.

Popularność Internetu w Chinach systematycznie rośnie – według rządowych danych, w ubiegłym miesiącu aż 45,8 mln mieszkańcw Państwa Środka miało dostęp do globalnej sieci komputerowej. Jednak coraz większa dostępność Internetu nie przekłada się na wolność informacji – nic dziwnego, skoro według organizacji praw człowieka, chiński rząd zatrudnia na potrzeby internetowej cenzury ponad 30 tys. osób. Lista „zakazanych” stron liczy około 500 tys. adresów. W ciągu ostatnich miesięcy zamknięto 150 tys. kafejek internetowych, którym odmówiono licencji.