Chiny regulują Internet

Od niedzieli władze Chin zaostrzyły – i tak już mocno restrykcyjne – prawo dotyczące korzystania z internetu. Wprowadzenie nowych zapisów zwiększa kontrolę państwa nad dostępnymi informacyjnymi witrynami WWW, a także np. grupami dyskusyjnymi i forami.

„Państwo będzie blokowało dostęp do jakichkolwiek informacji naruszających bezpieczeństwo narodowe i publiczny interes” – tak brzmiał komunikat rządowej agencji Xinhua, ogłaszający wprowadzenie nowych regulacji. Agencja nie podała szczegółów dotyczących nowych ograniczeń, ale wiadomo że dostępne strony internetowe będą musiały „służyć obywatelom i socjalizmowi” oraz wspierać ogólną politykę władz Państwa Środka.

Media informacyjne, które obecnie już działają w Chinach, będą musiały uzyskać zezwolenie na uruchomienie strony internetowej, natomiast nowe tytuły na rynku będą musiały zarejestrować swoją działalność w agencjach rządowych kontrolujących media. Na pocieszenie pozostaje fakt, że władze chińskie zdecydowały się zlikwidować cyber-policję, która „patrolowała” internet i wyszukiwała niepokornych, którzy łamali obowiązujące prawo.

Źródło: CNET