Co trzecia płyta CD na świecie jest piracką kopią

Jak informuje Międzynarodowa Federacja Przemysłów Fonograficznych sprzedaż pirackich płyt kompaktowych wzrosła do miliarda stu milionów rocznie. Szacuje sie, że co trzecia płyta CD na świecie jest piracką kopią.

Organizacja stwierdza jednak, że proceder nie rozwija się już tak szybko, jak do niedawna. Do tej pory wzrost nielegalnej sprzedaży był bardzo szybki: w 2000 roku co piąta płyta na świecie była podrobiona – w zeszłym roku co trzecia. Federacja donosi, że liczby te rosną coraz wolniej.

Organizacja sugeruje, że przyczyną spowolnienia jest nasilienie walk z piratami: w 2003 roku zarekwirowano 53 miliony dysków, cztery razy więcej niż rok wcześniej. Skonfiskowano też kikanaście tysięcy maszyn kopiujących.

Międzynarodowa Federacja Przemysłów Fonograficznych publikuje też pierwszą dziesiątkę państw – największych piratów świata. Na szczycie listy znajdują się Chiny, drugie miejsce zajmuje Rosja. W pierwszej dziesiątce znalazła się również Hiszpania, a także Meksyk, Tajlandia, Tajwan i Ukraina. Z pierwszej dziesiątki krajów o największym stopniu piractwa zniknęła Polska – zastąpił ją Pakistan.

Źródło informacji: BBC