Dobre prognozy dla branży telefonicznej

Zapotrzebowanie na nowe telefony komórkowe stale rośnie i jest prawdopodobne, że w tym roku padnie kolejny rekord sprzedaży. Silna podaż we wszystkich regionach świata przyczyniła się w pierwszym kwartale 2004r. do wzrostu sprzedaży średnio o 34%, w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Jak podaje Gartner, w pierwszym kwartale tego roku zostało sprzedanych 153 mln sztuk telefonów komórkowych. W opinii analityków, tak dobry start może sprawić, że na koniec roku liczba sprzedanych telefonów przekroczy 600 milionów. Szczególnie silne zapotrzebowanie można było zaobserwować w Chinach, gdzie według oficjalnych danych rządowych na koniec roku „komórkę” będzie posiadał już co czwarty mieszkaniec.

W Europie Zachodniej zapotrzebowanie na telefony komórkowe także było wyższe niż pierwotnie zakładano, co można tłumaczyć zwiększonym popytem związanym z okołoświątecznymi promocjami. Gartner przewiduje, że w tym regionie w drugiej połowie roku nasili się zapotrzebowanie na telefony 3G, w związku z uruchamianiem usług przez europejskich operatorów, m.in. Vodafone, T-Mobile i TIM. W pierwszych trzech miesiącach tego roku sprzedaż „komórek” w Ameryce Północnej wzrosła o 30%.

Źródło informacji: The Register