Dostęp do zeznań podatkowych

Amerykański system elektronicznego składania zeznań podatkowych nie jest odpowiednio zabezpieczony przed atakiem hakerów – wynika z raportu Kongresu Stanów Zjednoczonych.
Główny Urząd Podatkowy nie stwierdza aby jakieś zeznanie podatkowe padło łupem hakerów ale podkreśla, że system zabezpieczający nie jest skuteczny.

„Nie wiemy czy zabezpieczenia zostały naruszone ale istniała taka możliwość” – powiedział senator Fred Thompson, który zlecił badania.
Przedstawiciele fiskusa mówią, że nic nie wskazuje, by jakieś zeznania zostały ukradzione. „Podatnicy może czuć się bezpiecznie a jego ‚e-zeznania podatkowe’ są odpowiednio chronione” – powiedział reprezentujący Urząd Podatkowy komisarz Charles Rossotti.
Raport ujawnia, że przy tworzeniu elektrycznego systemu zeznań podatkowych często nad kwestie zabezpieczeń przedkładano inne. „Można było otrzymać dostęp do kluczowych danych korzystając z komputerów dostępnych publicznie.” – napisano w raporcie.
W tym roku około 42 milionów amerykańskich podatników ma wypełnić zeznania podatkowe drogą elektroniczną. W zeszłym roku tak uczyniło 35 milionów Amerykanów.