Google na krawędzi debiutu

Google zwrócił się do nowojorskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd – nadzorcy rynku usług finansowych o aprobatę dokumentów wymaganych do emisji akcji.

Google może zadebiutować na giełdzie już w najbliższą środę, jeśli nie pojawią się przeszkody. Na krótko przed debiutem portal ujawnił, że władze nowojorskiej giełdy wszczęły nieformalne dochodzenie z powodu nie ujawnienia akcji Google’a i tzw. opcji przyznanych pracownikom. Wygląda jednak na to, że dochodzenie nie opóźni terminu debiutu.

Właściciel najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej prawdopodobnie we wtorek poda cenę, po jakiej sprzedane zostanie jego 27,5 mln akcji. Wcześniej cenę ustalono ramowo na 108-135 dolarów. Akcje zostaną przyznane inwestorom w wyniku internetowego przetargu.

Google’a założyli w 1998 byli studenci Uniwersytetu Stanford – Siergey Brin i Larry Page. Ich wyszukiwarka szybko stała się jednym z liderów internetu, skutecznie konkurując z innymi Yahoo, Lycosem i Microsoftem.

Wyszukiwarka może przejrzeć prawie 5 mld stron (ok. połowy zawartości internetu) i blisko 1 mld rysunków i grafik. Zysk netto Google w pierwszej połowie roku wyniósł 143 mln dolarów, ponad dwa razy więcej niż przed rokiem. W pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku zysk netto Google’a wzrósł o 148 procent sięgając 64 mln dolarów.

Źródło informacji: BBC