IBM wprowadza nową wersję serwera baz danych DB2

IBM wprowadził oprogramowanie DB2 w wersji 8.2, które ustanawia nowy standard w zakresie administrowania bazami danych. Nowe rozwiązanie o nazwie kodowej Stinger dostępne jest także na polskim rynku od połowy września 2004.

Dzięki funkcjom autonomicznym DB2 Stinger pozwala do siedmiu razy przyspieszyć czas wykonywania złożonych zadań oraz znacznie zredukować czas potrzebny na administrowanie bazą danych.

Kluczowe nowe funkcjonalności DB2 w wersji 8.2 to przede wszystkim automatyzacja zadań administracyjnych co zwalnia administratora z konieczności ręcznego wykonywania archiwów, uaktualniania statystyk optymalizatora, defragmentacji tabel czy sprawdzania stanu bazy danych oraz inteligentna optymalizacja zapytań, gdzie inteligentny optymalizator zapytań Learing Optimizer (LEO) w oparciu o doświadczenia z przeszłości wybiera najwydajniejszą strategię realizacji zapytań.

DB2 wersja 8.2 zawiera także szereg dodatkowych innowacyjnych rozwiązań, na przykład z zakresu wydajności, czego dowodem jest najlepszy wynik w teście TPC-C na serwerach 8-procesorowych. DB2 uzyskało 16-procentową przewagę nad drugim w kolejności konkurencyjnym produktem, pracując na tej samej platformie sprzętowej, z takimi samymi procesorami oraz z taką samą ilością pamięci operacyjnej.

Dodatkowo DB2 odznacza się korzystniejszym współczynnikiem ceny do wydajności. Na polskim rynku cena DB2 Express Edition (EXP) wynosi 633 euro za instalację oraz 126 euro za każdego nazwanego użytkownika, natomiast wersja DB2 Workgroup Server Edition (WSE) dostępna jest za 1 228 euro oraz 315 euro za każdego współbieżnego użytkownika. Obydwie edycje dostępne są także dla nieograniczonej liczby użytkowników w cenie odpowiednio 4 943 oraz 9 509 euro na procesor. Podane ceny, jak zawsze w przypadku oprogramowania IBM, obejmują koszt pełnej opieki serwisowej na pierwszy rok użytkowania.