Jeden procesor, wiele systemów

Intel ujawnił plany budowy procesora, na którym można będzie uruchamiać równocześnie dwa lub trzy systemy operacyjne. Czy Microsoft powinien się bać?.

W ciągu pięciu lat na rynek może trafić procesor o nazwie kodowej Voderpool. Według analityków może być to największe wydarzenie branży komputerowej dekady: układ będzie tak skonstruowany, aby komputer płynnie obsługiwał kilka systemów operacyjnych działających równocześnie. Obecne systemy komputerowe nie pozwalają na takie działanie – część procesów dwóch działających równolegle programów w naturalny sposób musi się dublować. Aplikacje wykorzystują przecież te same urządzenia – napędy, dyski, pamięć… Prowadzi to do zawieszania komputera. Aby obejść ten problem, programiści tworzą „wirtualne maszyny”, wciąż jest to jednak technologia daleka od doskonałości. Nowy układ Voderpool ułatwi takie zabiegi i sprawi, że koegzystencja dwóch lub trzech platform w jednym komputerze będzie naturalna. Dzięki temu decyzja o wyborze systemu nie będzie tak brzemienna w skutki jak dziś – każdy, nawet niezbyt zaawansowany użytkownik, będzie mógł używać zalet jednego systemu, nie rezygnując z użytkowania drugiego. A jeśli uzna, że trzeci system posiada unikalne, przydatne cechy, nic nie stoi na przeszkodzie aby z nich również skorzystać…

Voderpool będzie posiadał specjalną architekturę, której szczegóły nie zostały jeszcze ujawnione. Wiadomo, że pracą komputera ma zarządzać nadrzędny, uproszczony system. Problemem będzie jednak stworzenie takiego oprogramowania i to nie tylko ze względu na barierę technologiczną. Po prostu nie wiadomo, na ile chętnie do takiej inicjatywy przyłączy się największy gracz branży – Microsoft,bez wsparcia którego zadanie będzie trudne w realizacji. Zwłąszcza, że jeden z najbardziej znanych producentów aplikacji do wirtualizacji sprzętu, kalifornijski Connectix, został niedawno wykupiony właśnie przez giganta z Redmond…

Źródło informacji: New Scientist