Kolejne darmowe konta – tym razem w Chello.pl

Ostatnio na łamach naszego serwisu opublikowaliśmy artykuł dotyczący problemów w procedurach biura obsługi klienta Telekomunikacji Polskiej, które umożliwiają uzyskanie darmowego hostingu w domenie neostrada.pl, 50-150 mb przestrzeni dyskowej bądź konto e-mail. Artykuł opisuje krok po kroku jak zapewnić sobie to całe „dobrodziejstwo”. Teraz przyszedł czas na opisanie problemu, który również dotyczy możliwości przejęcia kont, ale tym razem w usłudze Chello.

Chello to nazwa usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu oferowana przez firmę UPC w kilku krajach europejskich, także w Polsce. Oprócz oczywistego dostępu do internetu, usługa chello oferuje miejsca na stronę domową oraz konto email.

Podczas zamówienia usługi wypełniamy formularz, na którym, rzecz jasna, należy wpisać swoje imię i nazwisko. Będąc już szczęśliwym posiadaczem tej usługi klienci otrzymują dostęp do konta pocztowego oraz konta www. Jak się okazuje login na konto w większości przypadków tworzony jest w bardzo prosty sposób, a mianowicie pierwsza litera imienia klienta jest odseparowana od pełnego nazwiska kropką, czyli dla przykładu mamy użytkownika Jan Kowalski który będzie miał następujący login: j.kowalski (bez polskich znaków). No dobrze login już mamy ale co z hasłem? Nic trudnego! Hasło w większości przypadków jest dokładnie takie samo jak login gdyż wiele osób nie zmienia ich. Informacje te możemy wykorzystać łącząc się na usługę ftp na adres: ftp://members.chello.pl

No dobrze wiemy już jak logować się na konta chello, ale nadal nie wiemy jak zdobyć konkretne informacje o nazwach tych kont? Również i to nie sprawia dużych problemów. Wystarczy tylko użyć wyszukiwarki Google i wprowadzić jeden „magiczny” wpis: site:members.chello.pl i jako wynik otrzymamy „listę użytkowników”.

Na koniec jeszcze jedna mała ciekawostka. Otóż, jeżeli występuje kilka osób o tym samym imieniu i nazwisku z reguły dodawana jest na końcu nazwiska liczba 1,2,3… itd. Ponadto przy krótkim imieniu np. Ewa konto w tym przypadku będzie zapisane w całości, np. ewa.kowalaska. Ogólnie cały „wachlarz” kont otrzymamy przy wyszukiwaniu strony poprzez Google.

Podziękowania dla Łukasza Popko