Komisja UE: Microsoft nie ujdzie karze

Specjalny panel ekspertów jednomyślnie poparł przygotowany przez Komisję Europejską plan działania przeciwko Microsoftowi.

Może to oznaczać, że już z końcem marca na największego w świecie producenta oprogramowania zostaną nałożone grzywny i inne kary. W oparciu o decyzję panelu Komisja zobowiąże Microsoft do udostępniania konkurentom kluczowych danych oprogramowania i opracowania wersji programu Windows ograniczonej tylko do podstawowych elementów.

Dzięki takiej uproszczonej wersji Windows, konkurenci będą mogli rozbudowywać własny audiowizualny software i wkomponowywać go do systemu operacyjnego Microsoftu.

Obecne dochodzenie przeciwko Microsoftowi Komisja wszczęła w reakcji na skargi europejskich firm zarzucających Microsoftowi, że nie dopuszcza do powstania konkurencyjnego oprogramowania multimedialnego, ponieważ swoje własne rozwiązania w tej mierze czyni integralną częścią systemu oprogramowania. Drugi zarzut dotyczy wzbraniania dostępu do podstawowych informacji o tym, jak system Windows funkcjonuje.

Microsoft będzie zmuszony do sprzedaży oprogramowania Windows w dwu wersjach – z własnym oprogramowaniem multimedialnym i bez niego. Komisja może też wymierzyć Microsoftowi wysoką grzywnę.

Źródło: BBC