LG uratuje PalmSource?

Dobre wieści dla firmy PalmSource – koreańskie LG zgodziło się odkupić licencję na system PalmOS dla smartphonów. Na razie nie ujawniono szczegółów transakcji.

PalmSource sprzedaje system PalmOS 5 „Garnet”, czyli 32-bitowego następcę wersji „Cobalt”, a także wersję linuksową. W ubiegłym tygodniu Patrick McVeigh, szef firmy PalmSource, deklarował że systemy „Garnet” i „Cobalt” zostaną „uśmiercone” a firma będzie prowadzić prace jedynie nad wersją linuksową.

Palm po raz pierwszy rozpoczął pracę z Linuksem w 2001r., opierając się na doświadczeniu zespołu programistów zatrudnionych z firmy Be, jednak od tego czasu nie odniósł większego sukcesu. 18 miesięcy później szef wykonawczy PalmSource, David Nagel, sugerował jakoby Sony Ericsson miało wykorzystywać system „Cobalt” w swoich smartphonach. Co ciekawe, PalmSource nie udało się przekonać bratniej firmy PalmOne (obecnie przemianowanej na Palm) do wykorzystywania oprogramowania „Cobalt” w handheldach Treo.

W grudniu ubiegłego roku PalmSource pozyskało chińską firmę MobileSoft, która jest autorem systemu operacyjnego dla smartphonów wykorzystującego Linuksa, a w lutym zapowiedziała zaprzestanie prac nad wersją „Cobalt” i skupienie wysiłków jedynie na oprogramowaniu pozyskanym od Chińczyków. Obecne doniesienia wskazują, że PalmSource planuje zupełnie się wycofać z rynku, a jak będzie naprawdę zobaczymy pewnie do końca roku.

Źródło: The Register
PalmSource