Linuksowy telefon Motoroli

W najbliższych miesiącach Motorola wprowadzi do sprzedaży telefon komórkowy A760, który będzie pierwszym z nowej serii modeli pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Linux.

Telefon zostanie wyposażony w kolorowy wyświetlacz, aparat cyfrowy, odtwarzacz plików MP3 oraz klipów wideo, ma też obsługiwać aplety Javy. Jego sprzedaż na rynkach azjatyckich rozpocznie się w trzecim kwartale, w Europie i USA pod koniec roku. Odpowiednią wersję Linuxa przygotuje dla Motoroli firma MontaVista Software.

System Linux jest bezpłatny, jednak przedstawiciele Motoroli zapewniają, że to nie oszczędzanie na kosztach licencji skłoniło firmę do wyboru tego systemu. Motorola liczy przede wszystkim na wsparcie społeczności Open Source, która mogłaby pisać aplikacje dla telefonów. Dzięki temu telefony Motoroli miałyby szansę szybko stać się najlepiej oprogramowanymi urządzeniami na rynku. Ciekawym pomysłem wydaje się też połączenie platformy Linux z obsługą Javy.

Analitycy rynku są jednak dość sceptyczni co do pomysłu Motoroli. Uważają, że Linux w „komórkach” zawsze będzie systemem niszowym, konkurencja jest tu bowiem bardzo silna. Według prognoz IDC, do roku 2006 dominujący udział w rynku zyska system Symbian, który będzie zainstalowany w 53% sprzedanych urządzeń. 27% ma przypaść oprogramowaniu Microsoftu, 10% Palmowi, a Linuxowi – zaledwie 4,2%. Obecnie jedyną liczącą się na rynku firmą oferującą telefony z systemem Linux jest japoński NEC.

Źródło: zdnet.com

Zobacz również:

Dział Linux

Linuxowy developer kit

Wirusy komputerowe w japońskich telefonach komórkowych