Linux Mandrake 9.1 w HP

Dzięki porozumieniu zawartemu pomiędzy firmami HP i MandrakeSoft, już wkrótce komputery biurkowe z pre-instalowanym Linuksem OEM staną się rzeczywistością.

Produktami, jakie pojawią się na rynku będą komputery HP Compaq Business Desktop d220 Microtower z systemem operacyjnym Mandrake Linux 9,1. Urządzenia te będą skierowane na rynek małych i średnich przedsiębiorstw. Sprzedaż takich zestawów rozpocznie w USA się już 7 lipca. Cena modelu d220 z procesorem Celeron 2,0GHz, 40GB dyskiem twardym i 128MB pamięci RAM wyniesie 349USD, zaś model najdroższy to koszt 799USD.

Decyzja HP oznacza, że firma wykonała nieprzyjazny krok w kierunku klientów zainteresowanych zakupem sprzętu z systemem Microsoftu lub innym. Aktualnie ceny komputerów d220 z innym systemem operacyjnym niż Linux zaczynają się od 429 USD, czyli są o 90USD wyższe niż modeli linuksowych.

O tym czy komputery biurkowe HP z Linuksem staną się mocnym rywalem dla sprzętu z oprogramowaniem Microsoftu będzie się można przekonac dopiero za jakiś czas. Jest rzeczą oczywistą, że motorem popytu jest reklama, a to jest chyba jedyny obszar gdzie potentat z Richmond pozostaje bezkonkurencyjny wobec dystrybutorów Linuksa. Tak więc pozostaje im tylko walka cenowa i rozsądny system licencjonowania.

Źródło informacji: The Register