Linux z USB

Firma FingerGear wprowadziła do swojej oferty system „Computer-On-a-Stick”, czyli Pen Drive z preinstalowanym systemem operacyjnym.
Urządzenie dostępne jest w kilku wersjach pojemności pamięci: 256MB, 512MB, 1G, 2G, 4G i 8GB i wykorzystuje jądro Linux 2.6.x z interfejsem Gnome GUI Desktop.

Pen Drive FingerGear jest wyposażony także w pakiet OpenOffice, przeglądarkę Mozilla FireFox oraz szereg innych przydatnych aplikacji użytkowych.

Dzięki systemowi „Computer-On-a-Stick”, użytkownik może więc przenosić pełne oprogramowanie pomiędzy komputerami.

Urządzenie pozwala uruchomić dowolną maszynę z procesorem x86 i złączem USB.

Wszystkie osobiste informacje użytkownika, np. adresy elektroniczne, wiadomości e-mail, czy dokumenty, zapisywane są wyłącznie na Pen Drive’ie, dzięki czemu użytkownik ma zagwarantowaną poufność i bezpieczeństwo danych.

Każdorazowo do pracy użytkownik musi się zalogować w systemie.

W celu zabezpieczenia danych, przestrzeń pamięci „Computer-On-a-Stick” może być podzielona na partycje prywatną i publiczną.

Partycja publiczna jest ogólnodostępna spod systemów Windows, Linux i Macintosh i tym samym umożliwia wymianę plików pomiędzy komputerami.

Z kolei dostęp do prywatnej partycji możliwy jest tylko z komputera uruchomionego z Pen Drive’u i po wcześniejszym zalogowaniu się użytkownika.

W przyszłości producent zapowiada wypuszczenie nowej wersji „Computer-on-a-stick”, wyposażonej w czytnik odcisków palców, umożliwiający autentykację biometryczną użytkownika.

Źródło: engadget