Linuxowy developer kit

Nokia, największy na świecie producent telefonów komórkowych, udostępniła w Internecie program umożliwiający programistom linuksowym pracę nad oprogramowaniem Java dla jej aparatów.
Nokia silnie wspiera platformę Suna, pozwalającą na uruchamianie tego samego programu na różnych modelach telefonów. Do tej pory jednak developerzy pracujący nad apletami Javy dla aparatów Nokii musieli korzystać z systemu Windows. Od wtorku sytuacja ta uległa zmianie – dostępny jest już darmowy program narzędziowy dla Linuxa.

Jego stworzenie to odpowiedź Nokii na prośby użytkowników. Według Evans Data Group, aż 12% programistów pracujących nad aplikacjami dla urządzeń bezprzewodowych korzysta przede wszystkim z Linuxa.

Nowy developer kit pozwala na tworzenie aplikacji zgodnych z MIDP 1 – standardem Javy opracowanym specjalnie dla telefonów komórkowych. Wsparcie dla MIDP 2.0 pojawi się w przyszłości – dokładnej daty nie podano. Jak przystało na produkt Nokii, program pozwala na wykorzystywanie opracowanych przez tą firmę rozszerzeń Javy, używanych przede wszystkim do obsługi interfejsu użytkownika i sterowania dźwiękiem w telefonach fińskiego producenta.

Zestaw narzędzi programistycznych Nokii posiada certyfikat bezawaryjnej pracy na systemie Red Hat Linux 7.2.

Zobacz również dział Linux