Matematycy złamali RSA-576

RSA Security poinformował o złamaniu po 3 miesiącach 576-bitowego klucza szyfrującego. Dokonał tego ośmioosobowy zespół z Europy i Stanów Zjednoczonych przy użyciu około 100 komputerów. Zwycięzcy podzielą między siebie nagrodę w wysokości 10 000 USD.

Ośmioosobowy zespół składa się z naukowców narodowości Niemieckiej pracujących w Scientific Computing Institute oraz Pure Mathematics Institute, Holendrów z National Research Institute for Mathematics and Computer Science i Kanadyjczyków, Amerykanów a także Brytyjczyków.

RSA-576 jest określany jako klucz „małej skali” rekomendowany do zabezpieczenia transakcji internetowych oraz łączności bezprzewodowej. Przypominam, że typowym kluczem kryptograficznym jest klucz 1024-bitowy. Następnym wyzwaniem dla kryptologów i matematyków jest klucz 640-bitowy.

RSA uważa konkurs za bardzo ważny czynnik, który pozwala grupom bądź pojedynczym uczestnikom złamać określony klucz zabezpieczający. Wyniki konkursu świadczą o skomplikowaniu algorytmów, jego podatności na ataki i są niezwykle ważne dla całej społeczności zajmującej się kryptografią.

Źródło informacji: RSA Security