MCI stawia na telefonię IP

Michael Capellas, dyrektor generalny i prezes świeżo zreorganizowanego koncernu MCI, zapowiada koncentrację firmy na telefonii internetowej. Telekomunikacyjnemu gigantowi udało się już nawet pozyskać potężnego sojusznika – Microsoft.

Szef koncernu MCI, do niedawna znanego jako WorldCom bohatera największego korporacyjnego bankructwa w historii Ameryki, w swoim wystąpieniu roztoczył wizję telefonii przyszłości, którą ma być telefonia IP. Według Capellasa, telefonia internetowa będzie większą rewolucją od popularyzacji sieci bezprzewodowych. Z tego powodu przed końcem roku 2005, wszystkie informacje w sieciach MCI, w tym zwykłe rozmowy telefoniczne, będą przesyłane wspólną siecią IP.

„Reguły się zmieniają” – powiedział Capellas. „Głos, dane, muzyka – wszystko ma dziś postać cyfrową, a ludzie chcą mieć dostęp do tych treści. Jednak to tak naprawdę tylko pakiety w sieci. A w sieci IP, wszystkie pakiety wyglądają tak samo”.

Z myślą o nowej technologii, MCI rozszerzy swoją sieć, obecną w 140 krajach na 6 kontynentach. Wśród nowych inicjatyw firmy znajdą się sieci MPLS w Chinach i Indiach. Równocześnie MCI przygotuje we współpracy z Microsoftem oprogramowanie dla systemu Windows. Dzięki niemu użytkownicy komputerów będą mogli w łatwy sposób wykorzystać możliwości telefonii IP. Zapytany, czy nie obawia się, że technologia VoIP odciągnie klientów od oferowanych przez firmę standardowych usług telefonicznych, Capellas odparł:

„Tak, odciągnie. Ale przez lata technologicznych przemian nauczyłem się, że jeśli sam nie skanibalizujesz swoich interesów, zrobi to ktoś inny”.

Źródło informacji: ZDNet