Microsoft OEM – tajniki licencjonowania

Licencjonowanie oprogramowania sprawia zwykle wiele kłopotów i to nie tylko użytkownikom oprogramowania ale często nawet jego sprzedawcom.

Przeciętny użytkownik, a zarazem potencjalny nabywca oprogramowania różnych producentów, nie ma zwykle czasu ani ochoty zgłębiać prawnych zawiłości związanych z licencjonowaniem produktów, którymi jest zainteresowany.

W przypadku niewielkich producentów zwykle problem umowy licencyjnej jest marginalny, związane jest to z jednolitą i częstokroć uproszczoną polityką licencyjną.

Sytuacja zmienia się jednak gdy zamierzamy sięgnąć po produkt wielkich korporacji takich jak choćby Microsoft czy Symantec.

W przypadku produktów firmy Symantec problem jest o tyle mniejszy, że większość użytkowników sięga po rozwiązania tzw. „pudełkowe”, których licencjonowanie jest dość przejrzyste.

Prawdziwą jednak „zmorą” dla wielu z nas są rozwiązania licencyjne proponowane przez Microsoft.

Warto jednak z tą „zmorą” się zmierzyć nie tylko dlatego, że kupując produkt powinniśmy zdawać sobie sprawę z ciążących na nas obowiązkach i przysługujących nam prawach.

Znajomość problematyki licencyjnej często pozwala wybrać bardziej odpowiednie pod względem funkcjonalnym i kosztowym rozwiązanie.

Najtańszym, a zarazem bardzo obostrzonym warunkami licencyjnymi rozwiązaniem proponowanym przez Microsoft (także inne firmy, jednak na nieco innych warunkach) są produkty w wersji OEM.

Czytelników, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę na temat licencjonowania tego typu oprogramowania zapraszamy do lektury artykułu Tajniki oprogramowania Microsoft w wersjach OEM, opublikowanego właśnie na łamach vortalu dobreprogramy.pl.

W artykule tym, autor szeroko omawia wszelkie aspekty związane warunkami sprzedaży i licencjonowaniem wersji OEM, odpowiadając zarazem na szereg problemów z zakresu legalności, pojawiających się często wśród użytkowników.