Mitnick: Telefon komórkowy może być celem ataku hakerów

Zagrożeniem dla kluczowych informacji należących do firm, są już nie tylko tradycyjne ataki hakerów czy też wirusy komputerowe, ale także ataki na telefony komórkowe – uważa Kevin Mitnick, w przeszłości jeden z najbardziej niebezpiecznych hakerów, a obecnie ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego.

„Telefony komórkowe są coraz bardziej skomplikowane i mają coraz więcej dodatkowych opcji. Stają się małymi komputerami i jak do każdego komputera, można się do nich włamać i ukraść zawarte w nich informacje. Słyszałem o grupie angielskich przestępców, którzy wykradali z telefonów innych osób książki telefoniczne, treść sms-ów i inne rzeczy” – powiedział Mitnick podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Warszawie.

Zaznaczył, że w niedalekiej przyszłości telefon komórkowy może stać się kartą płatniczą i wtedy będzie jeszcze bardziej narażony na ataki.

Jego zdaniem, innym wyzwaniem w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego w firmach są możliwości jakie dają urządzenia pozwalające na bezprzewodowy dostęp do internetu. Mitnick pokazał podczas konferencji kilka małych urządzeń, które podłączone bezpośrednio do sieci w firmie, pozwalają potem na bezprzewodowe włamanie się do sieci z obejściem większości zabezpieczeń.

Mitnick zwrócił także uwagę na inne niebezpieczeństwa, z których nie zdają sobie sprawy firmy. Jednym z nich są – według niego – wyszukiwarki internetowe, np. Google, które odpowiednio skonfigurowane mogą wyświetlić listę kodów dostępu do sieci firmowej, czy też inne chronione przez firmę informacje.

Mitnick pytany podczas konferencji o wykorzystanie przez terrorystów metod hakerskich, powiedział, że nigdy o takim przypadku nie słyszał. „Połączenie ataków terrorystycznych z atakami hakerskimi może być bardzo niebezpieczne. Gdyby terroryści, którzy zaatakowali 11 września Nowy Jork, wyłączyli w całym mieście telefony i elektryczność, to szkody, które by spowodowali, byłyby o wiele większe. 15 lat temu był taki moment, kiedy sam kontrolowałem sieć telefoniczną w Nowym Jorku, więc proszę sobie wyobrazić, co zrobiłaby grupa osób, wyposażona w odpowiedni sprzęt oraz pieniądze” – przestrzegł Mitnick.

Podkreślił, że z tego powodu kluczowa infrastruktura: energetyczna, telekomunikacyjna czy też informatyczna musi być szczególnie zabezpieczona.

Dyrektor zarządzający firmy IDC Polska – na jej zaproszenie Mitnick przyjechał do Polski – Andrzej Jarosz, powiedział, że wartość rynku zabezpieczeń informatycznych rośnie o wiele szybciej niż średnia całego rynku informatycznego. Według niego, związane jest to z przenoszeniem działalności „do sieci” przez coraz więcej firm, które chcą przy tym się odpowiednio zabezpieczyć.

Jarosz poinformował, że IDC szacuje wartość europejskiego rynek bezpieczeństwa informatycznego na ok. 3 mld dolarów.

Źródło: Onet.pl / PAP

Więcej informacji o Mitnicku w dziale hackers.

Zobacz również newsy dot. Kevina Mitnicka

Książki Kevina Mitnicka w polskiej wersji językowej:

Ścigany. Rozmowy z Kevinem Mitnickiem

Sztuka podstępu. Łamałem ludzi, nie hasła