Monachium rozstaje się z oprogramowaniem Microsoftu

Jako pierwsze wielkie miasto w Niemczech, Monachium podjęło w środę strategiczną decyzję rozstania się z systemem operacyjnym Windows firmy Microsoft i przestawienia około 14 tysięcy komputerów we władzach i służbach miejskich na dostępny bezpłatnie system operacyjny Linux.

Jak podaje PAP, decyzje w sprawie systemu operacyjnego wymusił sam Microsoft, zapowiadając wycofanie się z technicznego wsparcia dla instalowanego dotąd systemu operacyjnego Windows NT. Firma Billa Gatesa usilnie nakłaniała Monachium do przestawienia miejskich komputerów na swój najnowszy system operacyjny – Windows XP i najnowszą wersję oprogramowania biurowego Microsoft Office, oferując znaczne upusty cenowe.

Władze miejskie Monachium uznały, że rozsądniej będzie postawić na system operacyjny Linux i oprogramowanie biurowe z kategorii Open Source, również dostępne bezpłatnie. Terminu uniezależnienia się od Microsoftu jeszcze nie podano – wiadomo, że przechodzenie na system Linux potrwa kilka lat.

W branży komputerowej zwraca się uwagę, że Monachium może się stać przykładem dla wielu innych miast, które także stoją wobec konieczności znalezienia następcy dla starszych wersji systemu operacyjnego Windows.

Podczas debaty w Monachium zwolennicy systemu Linux argumentowali m.in., że odchodzenie od „monokultury Windowsów” ma utrudnić ataki hakerów na systemy komputerowe administracji i zredukować uzależnienie od firmy Microsoft.