Netsky.X – wirus wielojęzyczny

Od wtorku 20 kwietnia w Internecie krąży wirus Netsky.X. Bazuje on oczywiście na swoich poprzednikach z rodziny Netsky. Nowością jest fakt, że wirus wstawia w pole tematu, treść maila oraz w nazwę dołączonego pliku tekst w jednym z 10 języków, w zależności od odbiorcy zainfekowanej przesyłki.

Dziesięcioma językami używanymi przez tego wirusa są: angielski, włoski, francuski, niemiecki, portugalski, norweski, fiński, szwedzki, polski oraz język używany na wyspach Turks i Caicos.

Polska wersja tytułu wiadomości to „Re: udokumentowac”, zaś treść – „Podobac sie przeczytac ten udokumentowac”, co świadczy o użyciu programu do przetłumaczenia angielskiego zdania „Please read the document”.

Samo działanie wirusa, oprócz przesyłania się dalej, polega na spowodowaniu ataku DoS na jeden z trzech adresów serwerów WWW w dniach 28-30 kwietnia.

Również 20 kwietnia w sieci pojawiła się kolejna odmiana wirusa z tej rodziny – Netsky.Y. Jest on identyfikowalny przez temat wiadomości, zaczynający się od „Delivery failure notice”.

Zalecamy nieotwieranie nieznanych załączników, jak również jak najszybsze kasowanie opisanych wyżej maili.

Informacja o wirusie Netsky.X na stronach firmy Symantec:
http://securityresponse.symantec.com/avcenter/venc/data/w32.netsky.x@mm.html.

Źródło informacji: CERT Polska