Niebezpieczne ‚komórki’

Sony Ericsson potwierdził zarzuty według, których niektóre modele telefonów firmy są narażone na ataki typu „snarf”. Potwierdzenie przez Sony, zostało wydane po tym jak Nokia poinformowała o podobnych problemach w swoich telefonach. Przeprowadzenie ataku na podatne modele telefonów umożliwia atakującemu uzyskanie nieuprawnionego dostępu do książki adresowej, kalendarza, oraz dokonania innych działań bez wiedzy ofiary. Problem stanowi jedna z wersji implementacji protokołu Bluetooth.

W telefonach obecnie sprzedawanych problem został rozwiązany jednak zalecene jest sprawdzenie wersji oprogramowania w swoich telefonach.

„Klienci mogą sprawdzić swoją wersję oprogramowania wystukując na klawiaturze aparatu >*<<*<* a następnie wybierając „ServiceInfo/SW” i kolejno „Information” z menu telefonu” – oświadczył rzecznik prasowy z Sony Ericsson’a.

Modele Sony, które są podatne na atak to: Sony Ericsson T610 i T68 oraz Ericsson T39, R520, T68.

Jeśli klienci posiadają w swoich telefonach wersje oprogramowania R1A081, powinni skontaktować się z autoryzowanym dostawcą Sony Ericsson w celu zaktualizowania oprogramowania. Firma zaleca wyłączanie w wyżej wymienionych telefonach usługi Bluetooth.

Adam Laurie szef bezpieczeństwa sieci w firmie AL Digital, zademonstrował atak przy pomocy laptopa i systemu Linux.

Źródło informacji: CNET News

W aktualnym numerze magazynu Haking9 można przeczytać ciekawy artykuł pt.”Hakowanie telefonii komórkowej”. Polecamy!