Nielegalne sieci wymiany plików zyskują na popularności

Apple poinformowało, że w internetowym sklepie muzycznym iTunes sprzedano już 150 mln utworów. Najnowszy raport firmy NPD nie pozostawia jednak złudzeń – zainteresowanie płatnymi serwisami muzycznymi słabnie. Rosnącą popularnością cieszą się za to nielegalne sieci wymiany plików.

NPD przeanalizowało sytuację na amerykańskim rynku oferowanych w sieci plików muzycznych. Jego niekwestionowanym liderem jest Apple, kontrolujące blisko 70% sprzedaży. Największy konkurent sklepu iTunes, czyli serwis Napster, pozostaje daleko w tyle, notując udział na poziomie 11%. Jednak pomimo medialnego szumu wokół muzycznych sklepów internetowych okazuje się, że koniec promocji związanych z debiutem nowych usług tego typu negatywnie odbił się na zainteresowaniu użytkowników. O ile w kwietniu 2004 pliki z muzyką kupiło w sieci 1,3 mln Amerykanów, to w lipcu był to już tylko 1 mln.

Stały wzrost liczby użytkowników notują za to nielegalne sieci wymiany plików. W lipcu 2004 korzystało z nich już 6,4 mln mieszkańców USA – aż o 1,2 mln więcej, niż w sierpniu 2003.

Źródło informacji: The Guardian